Kā Cēsu putnu grupa meklēja ūdensstrazdu

Sestdienas rītā (28. martā) Līgatnes centrā pulcējās bariņš lielu un mazu pārgājiena dalībnieku, kopskaitā precīzi 13, lai ietu meklēt ūdensstrazdu. Debesis bija apmākušās un ik pa laikam uzrasināja sīks lietutiņš, bet konfekšu ēšana un pavasarīgais gaiss uzmundrināja gan tos mazākos, gan pieredzējušākos. Pirmie putni mūsu sarakstam bija 77 meža pīles pilsētas centra dīķī, ko arī ieziņojām portālā dabasdati.lv ar jaunās aplikācijas starpniecību.

udensSTR_blog1

Ejot cauri Līgatnes pilsētai mēs vērojām putnus, bet no pagalmiem vēroja mūs – šķiet, ka mēs bijām sestdienas interesantākais notikums līgatniešiem. Cits vienkārši ieinteresēti nolūkojās, cits pievienojās uz mirkli gājienam uz velosipēda (kas pa ledainajiem ceļiem bija tuvu ekstrēmai nodarbei). Sākumā mūs priecēja vārnveidīgie – sīļi un pelēkās vārnas, kā arī zīlītes – zilzīlītes un lielās zīlītes. Vienlaicīgi bļaustījās gan dižraibais, gan vidējais dzenis, bet kad nonācām līdz zvirbuļu atpazīšanai, tad mūsu virsvadonis Mārtiņš vilka ārā putnu noteicēju lai skaidrotu kā atšķirt mājas zvirbuli no lauku zvirbuļa.

udensSTR_blog2

Izejot cauri pilsētiņai nonācām pie Līgatnes upes ietekas Gaujā, kur tuvējā līkumā ielaidās lielo gauru bariņš – trīs tēviņi un divas mātītes. Paldies par gardo šokolādi, kas bija tieši laikā lai uzmundrinātu visus pārgājiena dalībniekus. Turpinājām ceļu nu jau brienot gar Līgatnes upi. Nekad nebija sanācis iet gar šo skaisto un klinšaino upes posmu. Tiešām brīnišķīgi skati…

udensSTR_blog3

Un nebijām nemaz tālu nogājuši, kad Mārtiņa uztrennētā acs ieraudzīja to dēļ kā mēs šurp bijām nākuši – ūdensstrazdu – nelielu melnbaltu putnu, kas sēdēja uz upē nokrituša koka un ik pa laikam ienira ledainajā ūdenī. Ja godīgi, tad katru ziemu, kopš vēroju putnus, ir sanācis kādu ūdensstrazdu ieraudzīt un šoreiz biju skeptiska – jo upes gultne šķita par smilšainu, nebija iepriekš ziņots, ka te tas uzturētos un arī marta mēnesis, kad vairums no tiem aizlido uz ziemeļiem, bija vienas dienas attālumā. Kāpēc tad ūdensstrazds ir tik īpašs? To vairums tikai ziemās uzturās Latvijā, bet pārējā laikā dzīvo Skandināvijā, un te ir viņu “siltās zemes”. Sīkāku info meklē: http://www.putni.lv/index_udensstrazds.htm un http://slitere.lv/2011/02/lidojosa-zemudene-udensstrazds/. Atraktīvo niršanu ledainajā ūdenī varat noskatīties: www.youtube.com/watch?v=pXyiDgedQ6c.

udensSTR_blog4

Līdzi nesām divus garus kokus un vairākkārt izskanēja jautājums kāpēc tos vajag. Tad redz, Mārtiņam līdzi bija putnu ķeramais tīkls, lai putnu noķertu un apgredzenotu, savukārt šie koki bija nepieciešami tīkla nostiprināšanai virs upes. Ūdensstrazds gan nebija noskaņots tikt pie gredzena un veikli aizlidoja pretējā virzienā.

udensSTR_blog5

Putnu varējām no kraujas novērot vēl vairākas reizes – kā tas plunčājās uz sērītes, kā barojās. Gājiens gar augsto krauju bija tiešām skaists un mazliet nervus kutinošs (vismaz bērnu mammām), jo taka gar to bija noledojusi. Tiešām žēl, ka tikai mazliet uz augšu pa upi – posmā gar Līgatnes papīrfabrikas teritoriju – upe ir piegāzta ar visvisādiem atkritumiem, pat riteņus ieskaitot.

udensSTR_blog6

Tad sekoja industriāls apskates objekts – Līgatnes papīrfabrikas teritorija, kam pa maliņu organizēti izgājām cauri. Puikām noteikti šis posms varen patika. Putnu ziņā nekā diži jauna – kāda pelēkā vārna uz garā skursteņa un kāds sīļa ķērciens nopakaļ. Jau atceļā pie automašīnām, kad bijām palikuši vairs tikai daļa no gājējiem, mūs priecēja pelēkā dzilna, kas pielidoja pavisam klāt lai apskatītos kas tā par svilpošanu – Mārtiņš atdarināja pelēkās dzilnas balsi.

Pasākuma noslēguma sarunas un garšīgās putras ēšana jau notika telpās Līgatnes dienas interešu centrā. Paldies par siltajām telpās un super gardo pīlādžu ievārījumu. Kopskaitā novērojām 14 putnu sugas un galvenais izpildījām pārgājiena uzdevumu – konstatējām ziemojošu ūdensstrazdu Līgatnes upē. Diemžēl daudz parastākais zivju dzenītis nekur nebija manāms. Nekas, tam vēl būs laiks, tikai jāpagaida pavasaris.

Paldies visiem dalībniekiem par forši kopā pavadīto dienu un gardajiem našķiem!

Ilze

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s